Skip to main content
Statement

الحكماء يزورون غزة؛ دعوة لرفع الحصار

Share this:

לאחר שביקרו בעזה במהלך ביקורם בן השבוע במזרח התיכון, גינו מרי רובינסון, אילה בהט ולחדר ברהימי את המצור הבלתי חוקי על רצועת עזה ואמרו שלא רק שהוא מסייע להנציח תנאים הומניטאריים נוראים אלא שהוא גם מכשול לשלום.

שלושה מחברי ה-Elders נכנסו לרצועת עזה היום ונפגשו עם מעצבי דעת קהל מקומיים, פעילי זכויות אדם, אנשי עסקים, ארגוני נשים, פקידי או"ם ושלטונות עזה.

ה-Elders נמצאים בביקור בן שבוע במזרח התיכון במטרה לעורר תמיכה ברחבי האזור במשא ומתן הנוכחי על מעמד הקבע, בדגש על הצורך להשיג "שלום צודק ובטוח לכול." הם רוצים גם להסב תשומת לב לנושאים שלא ניתן להתעלם מהם אם רוצים להגיע להסכם בר-קיימא, ובכלל זה המצור על עזה ובידודה המדיני של הנהגת החמאס מתהליך השלום.

Mary Robinson

 

לדברי ראש המשלחת, נשיאת אירלנד לשעבר מרי רובינסון:

"הייתי כאן לאחרונה בשנת 2008, מעט לפני המלחמה בעזה. המצב הידרדר מאז במידה מזעזעת. זה איננו משבר הומניטרי, אלא משבר מדיני שאפשר לפותרו באמצעים מדיניים. אין זה מוסרי ואין זה מקובל שישראל והקהילה הבינלאומית לא הסירו לגמרי את המצור כדי לאפשר לתושבי עזה לשקם את חייהם ולהיות חלק מהעולם המחובר שעבור כולנו הוא מובן מאליו. נכון שהקלת הסגר מאפשרת להכניס סחורות רבות יותר, אבל האנשים עדיין אינם חופשיים לצאת ולהיכנס, חומרי הבניין עדיין מוגבלים מאד ואין כלכלה של ממש. אין לי ספק שהמצב אינו דורך במקום אלא מידרדר."

ה-Elders תודרכו על ידי פקידי או"ם על הקושי לספק שירותים בסיסיים ובהם מים, חשמל, דיור, חינוך ובריאות לאוכלוסייה של 1.5 מיליון איש – מחציתם מתחת לגיל 18. הם ביקרו בבית ספר של אונרוו"א הבנוי ממכולות מטען בגלל המחסור בחומרי בניין. בנוסף להגבלות התנועה סובלת אונרוו"א מגירעון של 80 מיליון דולר בתקציבה התפעולי לשנה זו. הם שמעו גם ממומחים לזכויות אדם ולבריאות שלמצור יש השלכות חברתיות חמורות.

Ela Bhatt

 

אילה בהט, חסידת גנדי הודית וחלוצה בתחום ההתנגדות הבלתי-אלימה וההעצמה הכלכלית של נשים, שביקרה בעזה כסטודנטית בשנת 1968, אמרה:

"אנשים אינם יכולים להמשיך לחיות באווירת פחד – שום טוב לא יכול לצאת מזה. לאנשים יש הזכות לפתח את כלכלתם, כל מקום אחר בעולם זוכה לתמיכה כדי להגיע ל'יעדי הפיתוח של המילניום.' ואילו בעזה, החינוך, הבריאות, התברואה והמדדים הסוציו-אקונומיים מחמירים. אני מודאגת במיוחד ממצב הנשים בעזה – יש להן הרבה מה לתרום לעתיד של שלום וביקשתי מהמנהיגים כאן לאפשר להן לשחק תפקיד גדול יותר בתהליך השלום."

Lakhdar Brahimi

 

לחדר ברהימי, שר החוץ של אלג'יר לשעבר ושליח האו"ם לשעבר, אמר:

"הכליאה של 1.5 מיליון איש בכלא פתוח לכל דבר מעמיקה את תחושת הכעס והעוול של הפלסטינים. באנו לכאן להפגין סולידריות איתם. מצב זה הוא אסון. הוא יוצר דור צעיר שאין לו מה להפסיד. דבר זה לא יועיל לאף אחד. דחיקת הנהגת החמאס מתהליך השלום הנוכחי גם הוא בלתי-מועיל. שמחנו לשמוע מהחמאס שהם מחויבים להתקדמות הפיוס הפנים-פלסטיני. בין אם אתם מסכימים עם חמאס או לא, הם מייצגים ציבור חשוב בקרב העם הפלסטיני ובמוקדם או במאוחר הם יצטרכו לשחק תפקיד בקביעת עתידם."

ה-Elders ביטאו גם את דאגתם נוכח השחיקה בזכויות אדם וחירויות יסוד בעזה.

Mary Robinson

 

מרי רובינסון:

"בפגישותינו עם הרשויות העלינו את נושא הפרות זכויות האדם שדווח לנו עליהם. מר הניה אמר שאם הם יקבלו טענות מפורטות הם יחקרו אותן וידווחו לנו על תוצאות החקירה. הוא הוסיף שאם נפלו ליקויים הם יתוקנו."

ה-Elders ימשיכו את ביקורם בימים הבאים במצרים, סוריה, ירדן, ישראל והגדה המערבית. 

Share this article

Keep up to date with The Elders’ COVID-19 digest:

Sign up to receive regular updates about The Elders’ activities during the COVID-19 pandemic. We will never share your email address with third parties.

Keep up to date with The Elders latest News and Insight:

Sign up to receive monthly newsletters from The Elders. We will occasionally send you other special updates and news, but we'll never share your email address with third parties.

Close

I would like to find:

Search
Close