Рада Старійшин засуджує ядерну ескалацію Путіна й закликає НАТО зберігати стриманість
Ядерні держави НАТО зберігають стриманість і не приводять ядерне озброєння в стан підвищеної готовності. Їм належить і далі залишатися на такій позиції, аби й без того надзвичайно небезпечна ситуація не обернулася на вкрай тяжку.
Рада Старійшин безнастанно наполягає на виведенні всіх ядерних арсеналів з режиму підвищеної готовності, що відповідає ширшій програмі деескалації, роззброєння та зменшення ризику. Поточні події з усією очевидністю підтверджують нагальну потребу в таких кроках.
Старійшини висловили також глибоку стурбованість рішенням Білорусі відмовитися від без’ядерного статусу й, можливо, дозволити розмістити російську ядерну зброю на білоруській території. Такі дії розхитуватимуть безпеку в Європі й збільшуватимуть ризик ядерної ескалації.
Ці безпрецедентні кроки можуть призвести до прямого протистояння сил Росії й НАТО, де обидві сторони мають ядерну зброю. В разі такого розвитку подій зросте ймовірність випадку, помилки чи прорахунку з руйнівними наслідками.
Мері Робінсон, голова Ради Старійшин, колишній президент Ірландії, заявила:
«Багато років світ виявляв згубну м’якотілість у питаннях нерозповсюдження ядерної зброї та роззброєння. Час отямитися. Потрібні негайні рішучі заходи, щоб припинити систематичне розхитування договорів і норм обмеження озброєнь. Нагнітати ядерне напруження, щоб придушити український спротив і потамувати міжнародну спільноту, — це жахливий, безвідповідальний вчинок президента Путіна. Дуже доречно, що ядерні держави НАТО зберігають стриманість і не змінюють режим готовності ядерного озброєння».
Дії президента Путіна прямо суперечать недавній спільній заяві, підписаній ним спільно з рештою керівників країн Ядерної п’ятірки, де сказано: «в ядерній війні не може бути переможців і вона ніколи не має бути розв'язана». На всі сторони покладена відповідальність за те, щоб доброчесно й не шкодуючи сил працювати на призначеній на цей рік Конференції з перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ). Цим вони мають показати серйозність і тривкість намірів довгострокової ядерної деескалації.
ЗАКІНЧЕННЯ